Ochrona kota przed czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi
Koty przynoszą radość i szczęście milionom rodzin na całym świecie. Koty mają jednak wyjątkowe osobowości i stawiają czoła specjalnym wyzwaniom, które nie są udziałem innych zwierząt domowych. Powinieneś dowiedzieć się wszystkiego, co możesz o swoim kocie, i zapewnić mu opiekę, na jaką zasługuje. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby mieć szczęśliwego, zdrowego kota na długie lata.
Mimo że mleko jest przedstawiane w niezliczonych filmach i kreskówkach, nie jest ono najlepszym źródłem pożywienia dla Twojego kota. Po osiągnięciu dorosłości koty nie potrzebują mleka jako stałego składnika diety. Mleko może powodować zaburzenia żołądkowe i wzdęcia. Zamiast podawać kotu mleko, należy zapewnić mu dostęp do świeżej, czystej wody.
Kot przebywający w domu, który zakosztuje ruchu na świeżym powietrzu, już zawsze będzie chciał wychodzić na zewnątrz. Jeśli wiesz, że Twój kot zawsze będzie przebywał w domu, zrób wszystko, aby nie wymykał się na zewnątrz. Możesz spróbować przyuczyć kota do pozostawania na podwórku, gdy jesteś na zewnątrz.
Chroń kota przed zadławieniem. Pamiętaj, aby pozbywać się ości drobiowych i rybnych w sposób bezpieczny. Zawiń je w papierową lub plastikową torbę i wrzuć do zewnętrznego kosza na śmieci ze szczelnie zamkniętą pokrywą. Alternatywnie, umieść je w plastikowej torbie i zamroź do dnia wywozu śmieci.
Jeśli Twój kot rozrzuca żwirek po całej podłodze, po prostu użyj większego pojemnika. Duży, pojemny pojemnik z wysokimi bokami dobrze nadaje się do kuwety. Duża okrągła wanna również dobrze nadaje się do kuwety. Pojemną kuwetą jest też wanna autobusowa wielkości restauracji. Zapewnienie wyższych boków i większej przestrzeni rozwiąże problem załatwiania się Twojego kota do kuwety.
Zwracaj uwagę na wczesne sygnały ostrzegawcze dotyczące problemów zdrowotnych u kotów. Koty zazwyczaj wykazują oznaki ostrzegawcze, jeśli zmagają się z problemami zdrowotnymi. Do typowych oznak, na które należy zwracać uwagę, należą: zmiana nawyków żywieniowych, zmiana nawyków snu, brak możliwości właściwej pielęgnacji, zmiana nawyków żywieniowych, zmiana nawyków snu, depresja, kichanie, wzmożone pragnienie, łzawienie oczu, zmiana zachowania, chowanie się i wymioty. Jeśli u zwierzęcia wystąpią takie objawy, należy natychmiast zabrać je do weterynarza. Im szybciej się tym zajmiesz, tym lepiej.
Spraw, aby lata posiadania kota były przyjemne dzięki odpowiedniej opiece. Koty mogą być czasami łatwymi w pielęgnacji zwierzętami, a czasami mają specjalne potrzeby charakterystyczne dla swojego gatunku. Skorzystaj z przedstawionych tu porad, aby Twój kot mógł cieszyć się życiem przez długie lata. Nie ma takiego zwierzęcia domowego jak kot, a wspomnienia z nim związane będą trwać przez całe życie.